Весільний рушник: символи та їх значення.

    Мабуть, кожна дівчина напередодні весілля, замислюється над тим, яким має бути весільний рушник з точки зору символіки. В давні часи було заведено, що дівчина мала вишити весільні рушники власноруч, відповідно вона й обирала орнамент та малюнок майбутніх рушників. Наречена вишивала лише ті візерунки, які “припадали” до душі, такі символи вважалися найкращим оберегом. Самі ж символи могли бути найрізноманітнішими. Весільний вишитий рушник ручної роботи зберігався протягом всого життя подружя. 

    Кількість рушників та їх символіка у різних регіонах Україні відрізнялася, але серед усіх рушників найважливішим вважався рушник під ноги або благословенний рушник. Біле полотно рушника символізує чисте, щире та відкрите подружнє життя, а нитки червоного кольору - символ життя, енергії та відтворення.

Розглянемо декілька важливих символів, які найчастіше зустрічаються на вишитих весільних рушниках:

  • Дерево роду - це центральний елемент зображення, надзвичайно могутній сакральний символ родини, використання якого у весільній вишивці несе велике смислове навантаження. На вишивці Дерево життя зображують ростучим із горщика, який символізує землю та різні блага. Кожна квітка, зображена на дереві життя, символізує членів родини: діди схилені до низу, вище батьки, потім їхні діти, а на самій верхівці - трилисник, символ майбутнього покоління.
  • Птахи - символи весни, пробудження, кохання, чистоти та сімейної згоди, ними прикрашали дерево роду. Розташовують птахів дзьобами один до одного.
  • В’юнок по краю рушника - дівоча вірність, юного буяння та закоханості.
  • Виноград - це символ сімейного добробуту, плодючості роду та радості створення нової сім’ї.
  • Півники - символізують нове життя.
  • Дубове листя - це символ чоловічої сили та хоробрості, а жолуді - сімейне щастя та добробуту.
  • Калина - це дерево, яке любили та шанували українці. Її часто зображали на вишитих рушниках і сорочках. Калина символізувала народження всесвіту, а червоні ягоди є символом крові та невмирущості українського народу.

А також нескінченна кількість інших символів, які й до нашого часу знають і шанують досвідченні вишивальниці.

    Традиційно весільний рушник вишивають з обох країв, а середину залишають без вишивки. Також вишивати потрібно без вузликів та перетяжок, щоб життя молодят було щасливим та злагодженим. Лицева сторона рушника символізує наші вчинки, а виворітна - думки. Тому якщо виворітна сторона вишита з помилками та вузликами, то й життя молодого подружжя буде на показ. Якщо ж вишивальниці траплялося зробити помилки у вишивані, то їх не заведено було випорювати чи виправляти, адже неможливо прожити життя, не зробивши ні однієї помилки. В наш час заведено вишивати на весільному рушникові побажання: “На щастя, на долю”, раніше ж ці побажання зображали символами.

    Ремесло вишивання в сучасному світі не таке розповсюджене як в давнину, але любов та захоплення вишивкою у нас в крові. Кожна наречена на весілля хоче мати всій символ щасливого та злагодженого життя, але не завжди вміє та має час вишивати. Інтернет-магазин Ярина допоможе вам створити та вибрати чудовий і мальовничий вишитий рушник ручної роботи . Наші вишивальниці вручну вишивають кожен виріб, використовуючи різні техніки вишивання та вкладаючи в них свою турботу та любов. В нашому магазині ви можете купити не лише весільні рушники, а й вишиті плаття, вишиванка для жінок, чоловіків та дітей.